Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.3

Zde se budou objevovat zajímavé články, které Vám pomohou nejen se zdravou stravou.

Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.3

Příspěvekod Věra » sob 03. lis 2012 15:01:02

„Syrová strava umožní našemu tělu načerpat síly z vitamínů a enzymů, nezatěžovat se trávením ani detoxikací od jedů, stále přicházejících do našeho organismu,“ tvrdí Filip Říha.

Ukázka Filipovy „živé" stravy: nepečená tortilla z cukety a lna, ostrá směs ze slunečnicového semínka, cayennského pepře, papriky, jablek, okurek; kysaný sýr ze slunečnicového semínka s olivami a koprem, a čerstvé ovoce.

----------------------------------------------------------
Téma, část druhá

Svěží život s čerstvou stravou
Rozhovor s Filipem Říhou

Každý rok přednáším na festivalu Miluj svůj život a letos v létě v Plzni tomu nebylo jinak. Když jsem se procházel po areálu a hledal vegetariánské občerstvení, narazil jsem na stánek Ráj chutí. Okamžitě mě zaujala nabídka veganského sushi a dalších pochoutek z čerstvé “živé” stravy. A tam jsem se dal do řeči s Filipem Říhou, který se právě vrátil z Izraele. Povídali jsme si o syrové stravě. Tak vznikl tento rozhovor.


Strava pro zdraví a štěstí

+ Filipe, radíš lidem, jak se zdravě stravovat a zdravě žít. Co podle tebe znamená pro dnešního člověka strava přinášející zdraví a štěstí?
Strava sama o sobě nám štěstí ani zdraví nepřinese. Může nám ale zdraví upevnit nebo nastartovat pozitivní změnu. Kdo hledá štěstí nebo zdraví pouze ve stravě, často skončí s cukrovkou (imaginární „sladké“ štěstí) nebo s potravinovou úzkostí: zakáže si potraviny, protože jsou nezdravé a nakonec má pocit, že nemůže jíst vůbec nic. Krátkodobě můžeme jíst řadu různých „nesmyslů“, a přesto se cítit dobře. Naše tělo má určitou setrvačnost a zároveň se snaží čistit od toho, co do něj nepatří. Nelze na to však spoléhat dlouhodobě, očistné kapacity těla se vyčerpávají a my padáme do propasti ne-štěstí a ne-zdraví. Většina našich chorob vzniká na základě psychického bloku, který je následován špatnou volbou stravy. Z tohoto bludného kruhu můžeme vystoupit jen tehdy, pokud ho dokážeme přetrhnout. A stravou tento proces často začíná, protože zdravá strava dodá tělu i mysli energii pro úspěšnou transformaci.

Raw food

+ Jakou stravu tedy doporučuješ?

Jsem přívržencem čerstvé, tepelně neupravené syrové stravy. Ovoce, zelenou zeleninu, semínka, oříšky a koření není třeba tepelně upravovat. Chutnají mnohem lépe čerstvé, navíc jsou plné vitamínů a minerálů. Tato strava umožní našemu tělu odpočinout si, načerpat síly z vitamínů a enzymů, nezatěžovat se trávením ani detoxikací od jedů, stále přicházejících do našeho organismu. Tzv. raw food je velmi rozšířený výživový směr v USA a vůbec v celé západní Evropě. U nás jej zatím mnoho lidí nezná, což jsem se rozhodl změnit.

+ V čem je podle tebe čerstvá či syrová strava lepší než řada jiných výživových směrů?
Většina výživových směrů je univerzálně špatná z jednoho prostého důvodu: přikazuje lidem, co mají jíst a ohání se tím, že jim to pomůže. Nebere v potaz individualitu každého člověka. Přitom vědci v 80. letech 20. století zjistili, že například stejné jablko způsobuje u některých osob okyselení organismu, u jiných přesně pravý opak – alkalizaci. Individualitu organismu se snažila popsat už makrobiotika úhlem energií jin a jang –
v Meduňce o tom vycházejí velmi zajímavé články MUDr. V. Strnadelové a J. Zerzána. V našem těle však existuje více samostatných funkčních systémů, ovlivňujících chod organismu, na jejichž popis jin a jang nestačí. Nerovnováha každého z nich může způsobit právě zmíněné protikladné důsledky jedné potraviny pro dva různé jednotlivce. Mnohem úspěšnější je probudit v klientovi tzv. potravinovou intuici, pomocí níž je sám brzy schopen poznat potřeby svého těla.


Čerstvá „živá“ strava

+ Co je podle tebe na syrové či čerstvé stravě nejdůležitější?

Čerstvá strava se skládá z ingrediencí, které neprošly tepelnou úpravou nad 45° C. Má-li být opravdu zdravá, vyřazujeme z ní maso, mléko, vejce, cukr (kromě ovocného) a většinu obilí. Jádrem čerstvé stravy je zralé ovoce, čerstvé džusy a saláty z listové zeleniny, tučná semínka, oříšky a koření. Ze zralého ovoce nabíráme energii a vitamíny. Listová zelenina, např. římský salát, špenát, řapíkatý celer, kapusta, klíčky (např. zelené klíčky vojtěšky nám dodají chlorofyl, který čistí krev) obsahuje minerály, načerpané přímo z půdy v ideální podobě a rovněž aminokyseliny společně s enzymy. Aminokyseliny jsou pro nás ideálním zdrojem pro stavbu těla a buněk místo proteinů, doporučovaných lékaři. Sníme-li totiž komplexní proteiny, musíme je nejdříve v těle rozštěpit na stejné aminokyseliny, jaké můžeme čerpat rovnou z listové zeleniny, a teprve poté z nich můžeme vytvářet „vlastní“ proteiny. Proč tedy tělu neodlehčit a nenahradit komplexní bílkoviny aminokyselinami? Navíc, právě kvůli enzymům, tvůrcům chemických procesů v našem těle, se „živá“ strava dostala do popředí zájmu odborníků.
Vláknina obsažená v některých druzích listové zeleniny je pro náš organismus hůře stravitelná než ovoce, a tak je dobré ji někdy odšťavnit -- přece jen nejsme býložravci. Šťáva z listů je nabitá chlorofylem, minerály, aminokyselinami a enzymy. Semínka a oříšky nám zase dodávají tuky, potřebné pro chod našeho organismu, ale všeho užívejme s mírou, protože nadměrný příjem tuků způsobuje řadu onemocnění -- cukrovku, cévní a srdeční choroby, ale je také příčinou únavy i špatné pleti. Průměrná denní konzumace tuků na osobu je v Čechách asi 60 gramů, což je alarmující, protože zdravý denní příděl je zhruba 5--20 gramů.
Kořením můžeme svůj organismus vyvažovat. Čínská medicína i ájurvéda intenzivně pracují s různými bylinkami pro zahřátí těla, utišení bolesti atd. V zimě se můžeme zahřát skořicí či zázvorem a v létě zchladit mátou.
Velmi zajímavé je konzumovat větší množství rozmělněné listové zeleniny ve formě koktejlu, „oslazeného“ například banánem a dochuceného kořením. Jednou z oblíbených kombinací je banán – rukola – špenát.

+ Někteří odborníci poukazují na to, že živá strava překyseluje tělo a je v podstatě nestravitelná …
Za nejdůležitější považuji výzkum W.L.Wolcotta, který prokázal, že podle aktuálního stavu našeho těla může stejná strava jednoho člověka překyselit a druhého alkalizovat. Jakékoliv zralé ovoce v sobě spojuje dva účinky: okyselující efekt cukru a alkalizující efekt minerálů. Pro většinu lidí tato kombinace vyznívá zásaditě. Co se stravitelnosti týče, příroda nám načrtla ideální jídelníček: to, co je za syrova nestravitelné či nebezpečné (obilí, škrobovitá zelenina, maso) jíst nepotřebujeme.
Představme si naše tělo jako automobil a stravu jako palivo. Naším cílem je minimalizovat spotřebu a tankovat kvalitní benzín, protože pak méně utratíme (analogicky: neplýtváme životní silou na zbytečné trávení, nezanášíme si orgány balastem). A zároveň chceme jezdit rychle, což znamená mít dostatek energie. Čili potřebujeme dobře seřízený motor a kvalitní palivo s vysokým počtem oktanů. Nebudeme lít do nádrže mix benzinu, vody, coca-coly a panenského olivového oleje. Dobře seřízené tělo si řekne o stravu, která je plná potřebných živin a není v ní nic zbytečného. A takováto strava je nejsnáze složitelná právě z ingrediencí stravitelných zasyrova.

Enzymy ve stravě

+ Jak je to s enzymy v syrové stravě? Jsou skutečně využitelné pro naše tělo?
Dr. Edward Howell zjistil, že stejně jako veškeré živiny jsou enzymy „stavební hmotou“. Slouží jednak ke zpracování stravy (trávicí enzymy), jednak k metabolickým reakcím (metabolické enzymy). Každý z nás se rodí s určitým potenciálem enzymů (tzv. enzymatická banka), které jsme schopni v průběhu života vytvořit. Čím rychleji je čerpáme, tím rychleji stárneme a umíráme. Nedostatek enzymů zároveň způsobuje mnoho různých chorob jako je artritida, rakovina, cukrovka a další. Každá potravina v sobě obsahuje trávicí enzymy, které nám umožňují ji strávit, aniž bychom museli vytvářet vlastní trávicí enzymy a tím vyčerpávat svou omezenou zásobu. Pokud potravinu zahřejeme nad 45° C, enzymy zničíme. A pak nastoupí naše slinivka břišní, která svým úsilím nahrazuje zničené enzymy.
Živá strava je plná enzymů, nejbohatším zdrojem je listová zelenina a její klíčky. Pokud jíme něco nezdravého, je výborné vypít si k tomu „zelený“ džus z listů pro lepší trávení. Využitelnost rostlinných enzymů v našem těle je obrovská, začínají působit na stravu už v ústech, pokud pořádně jídlo rozkoušeme. Chvíli pracují i v žaludku, dokud se strava tráví v horní části žaludku, která je méně kyselá. V dolní části žaludku jsou kyselým prostředím deaktivovány, ale díky své vysoké odolnosti vůči kyselému pH zde přežijí. Ve střevech znovu obnoví svou činnost. Pokud jsou enzymy ve stravě zničeny vařením, naše vlastní enzymy začínají trávit stravu až ve střevech (kromě ptyalinu). Strava se díky živým enzymům stráví mnohem dříve a snáze, enzymy navíc umožňují našemu organismu rozeznat stravu od různých bakterií a jiných „nepřátel“.
Tým švýcarských vědců pod vedením Paula Kouchakoffa zjistil, že po konzumaci vařeného jídla se v našem těle na několik desítek minut spustí auto-imunní reakce, dramaticky vzroste počet bílých krvinek. Tím se každodenně vyčerpává náš imunitní systém a slezina. Reakce je nejsilnější po konzumaci rafinované mouky a cukru. Tato reakce ale vůbec nenastává, pokud jíme tepelně a jinak neupravenou stravu, tedy stravu s uchovanými enzymy.


Stravování v našich končinách

+ V odborných kruzích se traduje, že čerstvá syrová strava je v Čechách vhodná pouze v létě, neboť má ochlazující účinky.
Pokud s čerstvou stravou začínáme, má hlavně zchlazující účinky, to se ale dramaticky mění po několika měsících konzumace čerstvé stravy. Probouzí se nám totiž orgánový okruh sleziny (slinivka, lymfatický systém, slezina), jemuž čínská medicína přezdívá „vnitřní oheň“. Konzumací vařené stravy od narození svůj okruh sleziny postupně uspáváme, takže pracuje na minimální výkon a není schopen nás „zahřát“. Okruh sleziny ale slábne dál a po dalších letech si už nevystačí ani s teplem z vařené stravy. Pak nám chladnou prsty na rukou a nohou, zhoršuje se imunita. Jakmile si ale tento okruh pomocí čerstvé stravy postupně navykne na plný výkon, najednou nepotřebujeme zahřívat se „zvenku“ teplou stravou, protože okruh sleziny nás vyhřeje dostatečně. Lidé, kteří jedí několik let čerstvou stravu, mají mnohem větší odolnost vůči teplotním rozdílům. Samozřejmě, některá strava ochladí, jiná zahřeje, mezi ty ochlazující patří např. pomerančový džus, krásně zahřeje například džus ze zázvoru a jablka. Je dobré tyto kombinace znát, člověk se pak nemusí bát ani zimy ani tropických veder.

+ U nás však roste čerstvá zelenina a ovoce v podstatě jen v létě …
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je pro mě mnohem důležitější kvalita a zralost než lokálnost. Tělo si vždy řekne o ty živiny, které potřebuje doplnit. Někdy mám chuť na jablíčka, na špenát, jindy zase na avokádo nebo na mango.
Přidáme-li k tomu vědecký pohled, lidská rasa pochází z tropů. Za poslední tisíce let jsme si vytvořili spektrum trávicích enzymů pro trávení lokální české stravy. To, že stravu dokážeme strávit, ještě neznamená, že prospívá našemu zdraví! Ve Finsku díky dlouhodobé vysoké konzumaci mléka dokáží lidé trávit mléčnou bílkovinu kasein.
A ve Finsku je celosvětově nejvyšší výskyt chorob cévní soustavy, což lze s konzumací mléka spojit.
Pro výběr vhodné stravy je důležité nenechat se ovlivnit vtíravou nabídkou hypermarketů, nabízejících ovoce v tu dobu, kdy v jiné části světa uzrálo – třeba pomeranče v zimě. Nezapomínejme na semínka, která rostou v Čechách, je jich dostatek po celý rok a zejména v zimě nás mohou zahřát díky vysokému obsahu tuků: pohanka, slunečnice, dýně.


Organická strava

+ Dnes je velmi moderní bio, tj. organická strava. Jaký je tvůj názor na ni?

Biopotraviny považuji za dobrou věc, našemu tělu chemikálie z hnojiv prokazatelně škodí, často způsobují různé alergie. Na druhou stranu je pro mě mnohem důležitější kvalita a čerstvost nežli biocertifikace. Takže pokud z logistických nebo ekonomických důvodů není možné biosuroviny sehnat, dám si s chutí nebio.

+ Jaký je tvůj názor na kombinaci ovoce a zeleniny, případně jejich společné použití v koktejlech?
Ovoce i zelenina obsahují enzymy, pomocí nichž se „samy“ tráví, a to zejména v horní části žaludku. Celé trávení můžeme ještě zjednodušit tím, že zeleninu odšťavníme a zbavíme se hůře stravitelné vlákniny. Čerstvá strava skutečně boří řadu pravidel (zde princip dělené stravy), která vznikla pro stravu vařenou. Zároveň je ovšem například kombinace ovoce a bílkovin nebo škrobů hůře stravitelná i „zasyrova“.

+ Lze tedy dosáhnout rovnováhy v našem stravování pomocí syrové stravy?
Pro rovnováhu našeho organismu potřebujeme přijmout dostatek kalorií, kvalitních „stavebních živin“ (proteinů nebo aminokyselin), zdravých tuků, vitamínu a minerálů. Denně potřebujeme 1500--2500 kalorií, 15--30 gramů stavebních látek, 6--20 gramů tuků. Strava složená z ovoce a zeleniny má obrovskou výhodu -- jakmile naplníme tyto základní objemy a zároveň jíme pestrou škálu ovoce a zeleniny, můžeme si být jisti, že máme i dostatek všech potřebných vitamínů a minerálů.

Jak začít?
+ Jak postupovat, pokud chceme přejít na čerstvou stravu?
Přechod by měl být postupný. Během něj se uvolňují různé škodliviny i emoce z našeho těla, přílišný spěch by nás mohl odradit. V dnešním chladném období je dobré začít s jedním až dvěma čerstvými jídly denně pro zajištění dostatku vitamínů a zároveň se zahřívat jedním jídlem teplým. Prakticky to může vypadat např. takto: teplá snídaně (ovesné vločky důkladně uvařené), k obědu ovocný salát zalitý polevou z manga, banánu a česneku, k večeři pár kousků ovoce a velký zeleninový salát se zálivkou z tahini nebo slunečnicového másla. Mezi jídly si můžeme dát svačinku: zelený džus, banán, mandle, sušené datle, fíky, nepraženou čokoládu, čaj. Nebo si dáme ovocnou snídani, ovocně zeleninový oběd a vařenou večeři, ideálně nízkotučnou. A v květnu či červnu už je možné začít s čerstvou stravou naplno: většině lidí prospívá jíst ráno jen ovoce, případně zelený džus. K obědu hlavně ovoce a trochu zeleniny, k večeři ovoce, zeleninu, semínka. Ovoce se konzumuje relativně velké množství – zhruba dvě až tři kila denně, zeleniny 300--500 gramů. Takový jídelníček nám dodá dostatek energie a pročistí organismus. Po několika měsících je již možné spolehnout se na potravinovou intuici. Pokud budete mít chuť na vařenou stravu, zamyslete se, proč to tak je. Je-li důvodem nějaká vzpomínka, třeba jak jste si pravidelně vychutnávali svíčkovou při společném nedělním obědě s rodinou, pak se nejedná o potravinovou intuici, ale o emoci – nostalgii. Pokud však budete mít pocit, že vás čerstvá strava překyseluje a příliš chladí, intuici rozhodně poslechněte. Pestrost jídelníčku přechodem na čerstvou stravu vůbec nemusí utrpět! Jen je třeba se naučit pracovat s jinými surovinami a jiným způsobem – namísto míchání a vaření se mixuje, namísto pečení se suší při teplotě 42°C, místo klasických těstovin se krájí špagety z cukety ...

+ Co a kde lze v Čechách koupit „živého“ kromě ovoce a zeleniny?
Už několik let zde působí velmi úspěšná firma Lifefood, která dodává „živé“ produkty do sítě obchodů se zdravou výživou, například nepraženou čokoládu, sušená semínka tzv. brouky, lněné krekry. Stejně tak se roztrhl pytel s různými fresh bary, kde se namísto jídel a alkoholu servírují čerstvé ovocné džusy a koktejly. V Praze mám oblíbené Mangaloo fresh bary na Budějovické a ve Spálené ulici, sám pak prodávám „živé“ chleby a m“usli v obchodě Biotrend ve Štěpánské ulici. A na jaro připravuji otevření první české „živé“ restaurace.

Nežijeme jen stravou
+ Zabýváš se poradenstvím, cateringem, kurzy „nevaření“, jaké máš další plány do budoucna v souvislosti s živou stravou?
Živá strava je skutečně významnou náplní mého života. Jak už jsem zmínil, v Čechách je to poměrně neznámý koncept, navíc řada odborníků, kteří o živé stravě příliš nevědí, ji kritizují, a proto chci předávat „živé“ informace dál a pomáhat lidem se léčit. Zároveň chci zvýšit dostupnost bio potravin pro české domácnosti. Na podzim začínáme rozvážet bio-bedničky s ovocem a zeleninou přímo do pražských domácností, stejně tak budeme roznášet kvalitní obědy po centru Prahy. A na jaře otevřu vlastní restauraci. Kurzy „ne-vaření“ stále probíhají v malých skupinkách, abych si udržel individuální přístup.
A s cateringem se připravujeme na vánoční sezonu. Život není jen otázkou stravy, a tak část mé práce tvoří poradenství v oblasti životního stylu.

Pobýval jsi v poušti v Izraeli, držel dlouhý půst a žil v ášramu. Co ti tato transformace dala pro další směřování?
Na přelomu loňského a letošního roku začalo jedno velké dobrodružství, které trvá dodnes. V Izraeli jsem se díky meditacím v poušti a dvacetipětidennímu půstu očistil od únavy z předchozího manažerského zaměstnání a poznal sám sebe. Stejně tak jsem se tam vzdělal v oblasti čerstvé stravy, pořídil si kvalitní vybavení a vrátil se do Čech. Pobyt v Izraeli pro mě byl významným impulsem. Od té doby se řídím intuicí namísto racia a musím říci, že spokojenost i úspěšnost je po všech stránkách vyšší.

Miloš Matula
Věra
 
Příspěvky: 122

Re: Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.3

Příspěvekod yangping55 » pát 08. zář 2017 2:42:34

christian louboutin shoes
coach outlet store
pandora charms outlet
nike outlet store
canada goose jackets
pandora charms sale
ugg
longchamp handbags
moncler jackets
coach outlet store
ralph lauren sale
ralph lauren uk
canada goose outlet
toms
ray ban sunglasses sale
longchamp bags
ugg boots outlet
coach outlet online
michael kors handbags outlet
ugg boots outlet
coach factory outlet online
ray ban sunglasses discount
red bottom heels
coach factory outlet online
uggs
uggs outlet
cheap jordan shoes
polo ralph lauren outlet online
ralph lauren outlet online
oakley sunglasses outlet
polo ralph lauren outlet online
moncler outlet online
christian louboutin shoes
mlb jerseys whgolesale
adidas nmd r1
cheap jordan shoes
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
birkenstock shoes
michael kors
supreme london
hermes outlet
cheap jordan shoes
coach factory outlet online
uggs outlet
coach outlet online
supreme clothing
canada goose jackets
harden shoes
coach outlet online
adidas nmd runner
kate spade handbags
yeezy boost 350
michael kors bags
ugg sale
moncler coats
cheap ray ban sunglasses
superdry sale
michael kors outlet online
mulberry uk
mulberry outlet uk
ray ban sunglasses outlet
coach factory outlet online
mlb jerseys
uggs outlet
superdry outlet
pandora charms sale clearance
yeezy shoes
pandora charms sale clearance
michael kors outlet store
kate spade outlet
coach outlet online
louboutin shoes
oakley sunglasses outlet
ralph lauren outlet online
yeezy boost 350
valentino outlet
adidas yeezy boost 350
michael kors uk
uggs outlet
michael kors
toms
coach outlet online
christian louboutin shoes
nike cortez classic
cheap nike shoes
cheap ugg boots
burberry uk
mlb jerseys
ugg boots
nike sneakers
adidas yeezy boost
uggs outlet
ray ban sunglasses outlet
coach outlet online
canada goose outlet
jordans
michael kors outlet online
nfl jerseys cheap
coach factory outlet
birkenstock outlet
coach outlet store online
coach outlet online
red bottom
canada goose
moncler
nike shoes
coach outlet online
yeezy shoes
coach outlet online
coach outlet canada
burberry handbags
polo ralph lauren outlet online
toms outlet
louis vuitton outlet online
ralph lauren sale
nmd adidas
adidas outlet online
louis vuitton outlet online
birkenstock outlet
mbt
tory burch shoes
cheap ugg sale
hermes bags
michael kors outlet online
canada goose jackets
beats wireless headphones
ralph lauren outlet
pandora charms
ugg slippers
michael kors
michael kors outlet store
ugg canada
toms
uggs outlet
red bottoms
nfl jerseys
hermes bags
birkenstock uk
adidas nmd runner
ralph lauren uk
nike huarache shoes
canada goose coats
uggs outlet
air jordan retro
ugg outlet online
ugg boots
discount oakley sunglasses
adidas outlet online
adidas nmd r1
uggs outlet
yeezy shoes
coach outlet canada
michael kors outlet online
canada goose jackets
ralph lauren
canada goose sale
pandora charms outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren outlet
polo ralph lauren
caterpillar boots
coach factory outlet online
burberry outlet
kate spade handbags
cheap air jordans
coach purses
canada goose
kate spade outlet online
ugg shoes
cheap uggs
coach outlet store online clearance
canada goose coats
coach factory outlet
kate spade handbags
fitflops sale clearance
cheap jordans for sale
moncler outlet online
kate spade outlet
ralph lauren sale clearance uk
gucci outlet online
pandora jewelry outlet
coach factory outlet online
burberry outlet online
ralph lauren sale clearance uk
canada goose clothing
pandora jewelry
coach factory outlet online
coach outlet online
bottes ugg
tory burch outlet online
birkenstock shoes
nike outlet store
mulberry handbags
ray bans
michael kors outlet clearance
cheap ray ban sunglasses
canada goose jackets uk
adidas yeezy boost
kate spade outlet online
nfl jerseys wholesale
michael kors outlet store
coach factory outlet online
coach outlet online
uggs outlet
christian louboutin shoes
moncler outlet online
harden vol 1
air jordan shoes
coach factory outlet online
coach outlet online
beats headphones
michael kors bags
nike outlet store online
adidas ultra boost
canada goose jacket
yeezy boost
moncler pas cher
cheap nfl jerseys wholesale
coach outlet online
ugg outlet
uggs on sale
ugg boots outlet
louboutin outlet
uggs outlet
ralph lauren
canada goose jackets
ralph lauren outlet
coach outlet store online
adidas sneakers
north face jackets
christian louboutin sale
adidas yeezy shoes
pandora charms sale clearance
adidas outlet store
pandora
cheap oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet
pandora charms
toms outlet
nike outlet online
longchamps
discount oakley sunglasses
ray ban sunglasses discount
yeezy boost 350
coach factory outlet
retro 11
timberland outlet store
cheap jordan shoes
canada goose jackets
pandora jewelry store
christian louboutin shoes
ugg on sale
louboutin outlet
michael kors outlet store
ugg boots women
coach outlet online
longchamp sale
coach factory outlet online
ralph lauren outlet online
nike sneakers
valentino
ugg boots
nike air max 2018
ray ban glasses
longchamp
cheap oakley sunglasses
birkenstocks
ugg outlet online
pandora charms sale clearance
michael kors outlet canada
ugg boots
cheap ugg boots
air max
birkin handbags
ugg outlet online
adidas nmd r1
kate spade outlet online
coach outlet online
pandora charms sale clearance
nike outlet
cheap ugg boots
michael kors outlet online
michael kors
michael kors outlet store
birkenstock
ralph lauren
cheap uggs
pandora jewelry
louis vuitton outlet store
pandora charms outlet
canada goose jackets
coach outlet store
ray ban glasses
moncler jackets
michael kors outlet canada
michael kors outlet online
hermes bag
oakley sunglasses outlet
burberry outlet
ray bans
coach outlet store online
pandora uk
ray ban sunglasses cheap
coach outlet online
ralph lauren outlet
pandora charms outlet
fitflop sandals
ralph lauren sale
adidas superstar shoes
pandora jewelry outlet
the north face outlet
coach handbags outlet
adidas outlet store
pandora charms
adidas store
ugg boots
longchamp bags
coach factory outlet
canada goose parka
birkenstock outlet store
mulberry
mlb jerseys
ugg boots
yeezy boost
adidas nmd runner
michael kors outlet clearance
ugg outlet
pandora outlet
christian louboutin sale
cheap ugg boots
ray bans
canada goose coats
louis vuitton factory outlet
pandora charms sale
cheap jerseys
coach outlet online
ugg outlet
2017.9.8yangping
yangping55
 
Příspěvky: 547

Re: Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.3

Příspěvekod valandris » pát 27. dub 2018 11:11:06

be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904be26904
be26904
valandris
 
Příspěvky: 27741


Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron