Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.2

Zde se budou objevovat zajímavé články, které Vám pomohou nejen se zdravou stravou.

Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.2

Příspěvekod Věra » sob 03. lis 2012 14:58:56

Téma: Je syrová strava opravdu zdravá?

O syrové stravě


Přiznám se, že jsem se zařazení tématu o syrové stravě vyhýbala. Z prostého důvodu: větší množství syrové stravy mi nedělá dobře a myslím, že není vhodná pro každého. Poznala jsem to na vlastní kůži, když jsem se před lety zúčastnila kurzu syrové stravy a od druhého dne mi bylo fyzicky špatně – a nebyla jsem sama. Ale nemám 30 let žlučník a z toho vyplývají různé potíže, takže jsem myslela, že budu ta černá ovce, co se vždy někde najde. Pokud jde o zkušenosti čtenářů, ty byly vždy rozdílné. Napsal mi třeba o radu mladý chlapec, který pracoval v Anglii a začal tam jíst pouze syrovou stravu. Za pár týdnů měl velké potíže a byl celý zaplísněný. Na druhou stranu mi starší onkologický pacient psal, že co jí syrovou stravu se cítí skvěle. Trochu mě to trápilo, protože makrobiotika, kterou onkologickým pacientům doporučujeme a snažím se jí sama řídit, nedoporučuje nemocným syrovou zeleninu a ovoce. Nakonec jsem se rozhodla diskusi o živé stravě zařadit, i když tuším, že názory v něm představené budou rozdílné a někteří čtenáři se na nás zase budou zlobit, že nenapíšeme jednoznačně, zda se mají či nemají živit syrovou stravou. Poslední kapkou k tomuto rozhodnutí byl krásný dopis čtenářky Zdenky, jímž téma začínám. A také rozhovor s vedoucí jógového ášramu ve Střílkách svámí Parvati, která mi v srpnu, kdy jsem tam zajela popřát svámímu Mahéšvaránandovi k narozeninám, odpověděla na moji otázku, kdy bude zase kurz syrové stravy, že je přestali pořádat, protože dospěli k názoru, že nevědí, zda je toto stravování opravdu zdravé …
A jaký je názor našich odborníků?


1. Syrová strava léčí!


Dopis čtenářky Zdenky:

Živému živé aneb Díky, tati!

Před třemi lety mi zkolaboval tatínek. Afibrilace srdce. Lékaři za dveřmi JIPky ho oživují, dávají mu 50% šanci na přežití. Sedíte na nemocniční chodbě a hlavou se vám honí spousta otázek. Dalo se tomu předejít? Jak? Co mi to má říct? Jaké je v tom pro mě poselství? Životní styl většiny lidí tatínkovy generace obvykle vyústí v kolaps fyzického těla a v žití v omezení. Už kolem 40. roku života, když člověk konečně ví, co se sebou a se životem, nás tělo zrazuje. Začneme stárnout a churavět. Časem je to horší a horší.
Je to normální? Opravdu to tak má být? Co když na těch názorech, že je naše tělo dimenzované minimálně na 120 let, něco je? A člověk prý má být zdravý, vitální, aktivní, nezávislý a prospěšný až do svých posledních dnů.(?)
Nějakou možnost nám příroda přeci musela dát!?
V té době se ke mně už podruhé dostala teorie živé stravy. Poprvé jsem ji zamítla jako čiré bláznovství. Tentokrát jsem se s tím, že náhody neexistují, rozhodla, že to vyzkouším. Vždyť za vyzkoušení nic nedám. Vždy se přeci mohu vrátit k původnímu stravování.
Zde předkládám několik faktů o živé stravě. Její zastánci jsou přesvědčeni, že se jedná o nejpřirozenější a základní způsob stravování člověka.

1. Enzymy
Všechno živé obsahuje své vlastní enzymy. Vše, co vyroste v rostlinné i živočišné říši. Všechna těla. Na enzymech závisí všechen život. Podílejí se na biologickém a chemickém procesu těla. Enzymy jsou substance, které způsobují život. Vibrace všeho živého. Něco, co nevyrobíte v žádné sebemodernější továrně. Nevyrobíte je, ale můžete je velmi snadno zničit. Stačí teplota nad 45°C. A to, co bylo živé, je mrtvé. Bez života, bez vitality.
Enzymy zajišťují obnovu, obranyschopnost, rovnováhu. Zajišťují, aby konkrétní plodina dozrála a mohla se snadno rozložit, anebo mohla být dokonale strávena.
Při narození jsou nám dány omezené zásoby enzymů, které se s věkem vyčerpávají. Pokud tedy nejsou tělu dodávány zvenčí.

Jak si udržet a zvýšit úroveň enzymů v těle?
Konzumací syrové stravy a pitím čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Z čerstvě vymačkaných šťáv získává tělo enzymy nejsnadněji.
Vařená a zpracovaná potrava sice náš život zachová, avšak na úkor regeneračních procesů našeho těla. Ztráta enzymů v tepelně upravené stravě nad 45°C je 100 %.
Zjednodušeně platí: Čím více syrového jídla zkonzumujete, tím více enzymů získáte, tím zdravější budete. Strava bohatá na enzymy dá vašemu tělu energii, posílí imunitní systém a léčebné procesy těla.
Tedy živému tělu náleží živé jídlo.

2. Důležitý poměr zásad a kyselin
Optimální hodnota pH lidského těla by se měla pohybovat mezi 6,8 - 7,8 pH. Naše tělo se neustále snaží o zachování rovnováhy mezi kyselinami a zásadami a o udržení pH v určitých hranicích pomocí plic, ledvin a krve. Jeho schopnosti jsou však omezené. Jestliže je tělo dlouhodobě překyselené, může dojít k vyčerpání zásob zásaditých látek. Při snaze o neutralizaci, začne tělo využívat vápníkové rezervy např. ze zubů a kostí.
V jedné americké studii se uvádí, že: „Čím více je krevní tok alkalický, tím vyšší je stupeň zdraví. Jedná se o přirozenou alkalitu a ne alkalitu vytvořenou umělými chemickými přípravky.“
Každá potrava, kterou strávíme, způsobí v našem těle kyselou, zásaditou, či neutrální reakci. Aby byl dodržen přirozený poměr mezi kyselinami a zásadami, nezbytný pro zdravé tělo, měla by strava obsahovat 75—80 % zásadotvorných potravin.
Vařená strava je kyselinotvorná.
Pramenitá voda, syrové ovoce a zelenina způsobují v našem těle zásaditou reakci.

3. Energetická náročnost trávení
Až 70-90% energie spotřebuje naše tělo k trávení vařené stravy a jen 10-30% mu zbývá na regeneraci, tvorbu nových buněk, omlazení a další aktivity. Proto se po vařeném jídle člověk cítí unavený a ospalý, tělo spotřebovává energii. Místo, aby vás jídlo posílilo, chce se vám spát. Dochází ke stálé ztrátě síly.
S živou stravou tento jev nenastává. Člověk je čilý, vitální a plný energie.

4. Historické prameny
Syrová strava prý živila lidstvo přes více než 3 950 000 let. V dochovaných písemných zprávách můžeme najít:
a) Genesis 1:29: „Bůh tak řekl: ´Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.´“

b) V Evangeliu Essejských, Ježíš říká: „Poslechněte proto slova Boží: ´Hleďte, dal jsem vám k obživě všechny rostliny celé země i s jejich semeny a všechny stromy s jejich plody a jádry a veškeré zvěři na zemi a ptákům ve vzduchu a vší havěti, co se po zemi plazí, jsem dal k obživě všechny zelené natě. Také mléko od všeho, co se pohybuje a na zemi žije, má být pro vás potravou; tak jako jim jsem dal zelené byliny, dávám vám jejich mléko. Ale maso a krev, která je oživuje, nejezte ...´“

5. Potravinová leukocytóza
Lidské tělo považuje jakékoli vařené jídlo za jedy a reaguje na jejich konzumaci tím, že na ně pošle bílé krvinky – leukocyty. Kromě toho vytvoří ve střevech vrstvu hlenu, aby se „jedy“ nemohly vstřebat přímo do krve.
Po požití vařeného jídla se v trávicích orgánech zvýší množství bílých krvinek. Tento jev se nazývá potravinová leukocytóza. Tím, že drtivá většina lidí jí vařenou stravu, byl tento jev považován za normální. Avšak již ve 40. letech minulého století bylo objeveno, že k leukocytóze trávení nedochází po požití stravy syrové. A to i v případě, že se pak pokračuje jídlem vařeným.
Bílé krvinky mají obrannou funkci a objevují se v krvi vždy po vpádu cizích částic do těla. Je to reakce organismu na nemoc, zánět, poranění, apod.
Vysvětlením pro vznik potravinové leukocytózy je to, že zahříváním potravy vznikají látky, které se v přírodě nevyskytují a pro náš organizmus jsou cizorodé. Náš imunitní systém je rozpoznává jako nebezpečné a okamžitě se proti nim začíná bránit a odstraňovat je, aby nenapáchaly příliš velké škody v látkové výměně.
Když se po vařeném jídle bílé krvinky shromáždí v trávicích orgánech, zbytek těla zůstává bez potřebné ochrany. Pokud jsou všechna denní jídla vařená, nastává tento jev několikrát za den, desítky let. Představuje to nepřiměřenou a zbytečnou zátěž pro imunitní systém, který se vyčerpává. Odolnost těla proti nemocem se snižuje.

Proč reaguje tělo na vařenou potravu jako na nepřítele?:
Bílkoviny
Tepelným zpracováním potravy se mění struktura bílkovin. Při trávení vařených bílkovin vznikají v těle kyseliny, odpad a různé toxické látky.

Škroby/Sacharidy
Při trávení tepelně zpracovaných škrobů vznikají anorganické látky, které není tělo schopno zužitkovat. Obtížně je tráví a vylučuje. Způsobují kvašení a zanášení organismu hlenem.

Vitamíny
Tepelným zpracováním se zničí až 97 % vitamínů.

Dochucovadla a umělé látky
Vařené jídlo nabízí bezvýraznou chuť. Je proto třeba mu potřebnou chuť dodat solí a kořením. Průmyslově zpracovávané potravy navíc obsahují chemická dochucovadla, zlepšovadla, barviva a konzervanty.

6. Obezita
Tepelným zpracováním potravin se značně sníží jejich využitelnost v těle. Je proto nutné jich do těla přivádět podstatně více než stravou syrovou. Člověk má tak tendenci k přejídání.
Konzumací „neživé“ stravy dochází ke vzniku obrovského množství odpadních látek a toxinů, které je nutné z těla vyloučit. Nepostačuje-li již přirozená kapacita systému, dochází k „uskladňování“ těchto cizorodých, pro organizmus jedovatých látek do tukových buněk. Nadbytečný tuk si tedy tělo vytváří mj. proto, aby se chránilo před toxiny. Snaží se je izolovat do tukových buněk. Čím více toxinů, tím více tuku.
Při konzumaci syrových potravin se tělo rychle zbavuje toxinů, takže tuková tkáň přestává být potřebná. Po čase získá tělo ideální hmotnost i tvar přizpůsobený k jeho činnosti.

7. Léčení
Řecký filosof Hippokrates, považový za otce medicíny, řekl: „Nechť je jídlo vaším lékem a lék je vaším jídlem.“

Existovala a existuje spousta lékařů, kteří syrovou stravou léčili a léčí těžké choroby. Například:

Dr. Norman Walker, jeden z průkopníků přirozené životosprávy. Léčil živou stravou a čerstvými zeleninovými a ovocnými šťávami. Velký důraz kladl na čistotu tlustého střeva. Léčbu každého pacienta zahajoval a prokládal výplachy, tzv. hydrocolonterapií, aby se tlusté střevo očistilo a aby se toxiny usazené ve střevech nevstřebávaly zpět do krve a neotravovaly tak opakovaně celé tělo.
Tento pán je dožil 116 let. Zemřel zdravý a vitální, ve spánku. Do posledních dnů byl aktivní, psal knihy, jezdil na kole, zahradničil. A zářil zdravím.
Dobrý vzor, nemyslíte? Také chodíte raději k lékaři, který kypí zdravím a září vitalitou?

Kristen Nolfi, lékařka, která si sama na sobě ověřila, že v případě těžkého onemocnění, pouze vegetariánská strava nestačí. Po úspěšné léčbě nádoru pomocí syrové stravy se vrátila zpět k vařené vegetariánské stravě a nádor se znovu objevil. Rychle se vrátila k syrové a opět se uzdravila. Po těchto zkušenostech pomohla ve svém centru spoustě dalších vážně nemocných lidí se uzdravit pomocí živé stravy, sluneční lázně a odpočinku.

Další dámou, která nejdříve vyzkoušela blahodárné účinky živé stravy na svém nemocném těle byla Ann Wigmore. Léčila sebe i své pacienty živou stravou s velkým důrazem na pití zelených štáv z mladých výhonků zelených rostlin. A opět s velkým úspěchem.

A ani nemusíme chodit do minulosti a daleko za hranice. Přímo na Slovensku mají skvělou lékařku Márii Fulovou, která léčí pacienty pomocí živé stravy. Radí jim, jak postupně zařazovat živou stravu do jídelníčku s ohledem na tu kterou chorobu. Pořádá velmi oblíbené a úspěšné detoxikační kurzy, kde se pijí pouze čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Osobně jsem byla svědkem, jak se během několika málo dní zlepšují stavy pacientů s cukrovkou, dnou, vysokým krevním tlakem apod. A to vše v klidné, uvolněné a koncem týdne doslova veselé atmosféře.

Další současník Dr. Gabriel Cousens, americký lékař, psychiatr, homeopat, učitel meditace. Přední světový odborník na živou stravu, celostní životní styl a alternativní medicínu. Zaměřuje se na pomoc lidem vstřebat a zažít více z vitální síly přírody ze živé stravy, slunečního svitu, čerstvého vzduchu, čisté vody, meditace, jógy a dalších praktik. Zabývá se účinky výživy na duchovní stav člověka.

8. Co je to živá strava?
Rychlá definice Dr. Cousense: „Živá strava je jídlo, které nebylo změněno určitým procesem, který negativně mění jeho biochemickou strukturu a energetický náboj jakýmkoli způsobem. Živé jídlo není podrobeno teplu. Je neuvařené a nic podstatného z něj není odstraněno zpracováním. Živé jídlo je opravdu celistvé jídlo, které má stále svou životní sílu neporušenou.“

Závěr
A jak to dopadlo s mým tatínkem? Žije. Po návratu z nemocnice měl tendenci se vrátit ke své zaběhlé životosprávě. Nyní u něj dochází k pozitivním změnám, zvyšuje poměr stravy syrové na úkor stravy zpracované.
Ale u mě se změnilo mnohé. Změnila jsem jídelníček, jím jen čerstvé, nevařené a ani jinak nezpracované potraviny. Jsem zdravá, vitální a aktivní. Změnila jsem povolání. Dělám teď to, co mě baví a naplňuje. Změnila jsem způsob trávení volného času. Užívám si každodenních krás a maličkostí. Jsem citlivější vůči své intuici. Mám nové nápady. Můj život mi připadá smysluplný a přítomný. Jsem sebejistá. Mám najednou silné ekologické cítění. Sám o sobě přišel soucit se vším živým, se zvířaty, přestože původní motiv byl ryze osobní a sobecký – nestárnout, nechátrat, nechuravět. Lidé říkají, že zářím.
Díky tati!

Loučím se s vámi slovy Normana Walkera: „Nevěřte těmto tvrzením, aniž byste je neprošetřili – pořádně, nezaujatě a otevřeně.“.☺


Ing. Zdenka Šímová
Věra
 
Příspěvky: 122

Re: Syrová strava ano nebo ne - Meduňka čl.2

Příspěvekod kakakaoo » pát 02. bře 2018 12:42:08

michael kors handbags
moncler outlet
michael kors canada
polo ralph lauren outlet online
pandora charms
uggs outlet
kate spade
adidas outlet
jordan shoes
coach outlet
polo ralph lauren outlet
pandora charms sale
ugg boots
hermes outlet
nmd adidas
nfl jerseys wholesale
nike store
canada goose jackets
birkenstock sandals
supreme clothing
birkenstock sandals
adidas superstar
pandora
jordan retro 11
ugg boots
ralph lauren outlet
mlb jerseys
michael kors factory outlet
kate spade
canada goose
salvatore ferragamo shoes
coach factorty outlet
pandora outlet
cheap jordan shoes
ralph lauren
pandora jewelry
jordans
burberry outlet canada
doudoune moncler
nike outlet
ugg boots
hermes bags
ralph lauren outlet
vans shoes
pandora jewelry
new balance shoes
longchamp outlet
nike air max
canada goose jackets
louis vuitton outlet
coach outlet
coach outlet
skechers shoes
coach outlet
ralph lauren outlet
air jordans
nike shoes
cheap oakley sunglasses
ecco shoes for men
coach outlet
cheap nfl jerseys
cheap uggs
pandora outlet
yeezy boost
adidas outlet
moncler coats
coach factory outlet
canada goose outlet
pandora charms uk
cheap jordans
pandora jewelry
cheap jordans
coach outlet online
fitflops sale clearance
converse shoes
coach factory outlet
ralph lauren outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
birkenstock
coach outlet online
kate spade outlet
adidas yeezy
polo ralph lauren outlet
michael kors handbags
fitflops
moncler outlet
nike air max
burberry outlet store
pandora charms
nike shoes
ugg outlet
nike outlet
timberland boots
pandora charms
coach factory outlet
ralph lauren uk
philipp plein shirt
moncler outlet
adidas shoes
pandora jewelry official site
cheap jordans
fitflops
fitflops sale
adidas nmd
coach canada
michael kors outlet
canadian goose
coach outlet store
adidas
mbt shoes
cheap jordans
adidas shoes
supra shoes
adidas shoes
ray ban sunglasses
canada goose jackets
air jordan shoes
canada goose outlet
uggs outlet
uggs
mulberry uk
pandora store
canada goose jackets uk
canada goose outlet
michael kors uk
north face jackets
tory burch outlet online
tory burch outlet store
red bottoms shoes
adidas originals
coach outlet
jordan shoes
ralph lauren outlet
valentino shoes outlet
michael kors outlet
cheap nba jerseys
canada goose outlet
north face jackets
polo ralph lauren outlet online
adidas yeezy boost
kate spade outlet
canada goose sale
louis vuitton outlet
cheap mlb jerseys china
moncler outlet
ugg outlet
moncler jackets
michael kors canada
fred perry polo
birkenstock outlet
christian louboutin
canada goose
adidas superstar
longchamp uk
canada goose outlet
burberry outlet
jordans
air max 97
pandora charms
coach factory outlet
adidas yeezy
christian louboutin outlet
canada goose outlet
gucci handbags
ray ban sunglasses
adidas yeezy boost
birkenstock sandals
michael kors outlet online
coach outlet
uggs canada
nike air max outlet
cheap uggs
pandora charms sale clearance
louis vuitton
burberry outlet
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet
polo outlet
ugg ustralia
moncler
fitflops sale clearance
new balance outlet
polo ralph lauren outlet
nike zoom
air max 2017
oakley sunglasses
pandora jewelry
timberland outlet
coach outlet store
adidas outlet
canada goose outlet
canada goose uk
longchamp outlet
adidas yeezy
nike outlet
ralph lauren outlet
pandora charms sale clearance
ray ban sunglasses
uggs canada
cheap ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet online
nba jerseys
gucci outlet
reebok shoes
kate spade outlet
canada goose sale
louboutin shoes
kate spade bags
ralph lauren outlet online
jordan shoes
kate spade handbags
mbt
burberry
oakley sunglasses
pandora charms sale clearance
coach outlet store
converse outlet store
adidas yeezy
supra shoes
tory burch outlet
polo ralph lauren outlet online
oakley sunglasses
michael kors
ecco shoes
mulberry bags
yeezy boost
ferragamo outlet
adidas nmd
discount oakley sunglasses
ugg boots on sale
timberland boots
coach factory outlet
supreme new york
harden vol 1
cheap jordans for sale
coach factory outlet
supreme clothing
pandora charms
kate spade outlet store
nike shoes for men
moncler outlet
jordan retro
canada goose jackets
ugg boots
mbt shoes
michael kors outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
pandora charms
michael kors handbags
ray ban sunglasses
fred perry
ugg outlet
cheap nfl jerseys
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet store
oakley sunglasses
coach outlet store online clearances
uggs
ugg boots
nmd adidas
cheap oakley sunglasses
nike outlet online
ray ban sunglasses
michael kors outlet
coach outlet store online
adidas yeezy boost
ray ban sunglasses discount
michael kors outlet
nike outlet store
michael kors outlet
north face outlet
canada goose jackets
canada goose uk
coach outlet
louis vuitton outlet online
ugg outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren outlet online
jordan shoes
ralph lauren outlet
coach outlet store
birkenstock shoes
ralph lauren uk
prada handbags
kate spade handbag
canada goose
michael kors outlet clearance
ralph lauren sale clearance
air max 2018
fitflops sale clearance
nike air max
nike shoes
pandora charms
moncler jackets outlet
canada goose outlet
ugg boots
ralph lauren outlet
moncler uk
oakley sunglasses sale
kate spade outlet store
ralph lauren outlet
air jordan shoes
coach factory outlet online
canada goose sale
mcm outlet
nike outlet
canada goose outlet
yeezy boost 350
michael kors outlet
moncler jackets
ralph lauren uk
mcm handbags
vans store
pandora jewelry
cheap jordans
canada goose
ralph lauren outlet
hermes handbags
hermes handbags
ugg outlet
birkenstocks
puma shoes
coach outlet
canada goose
michael kors outlet online
coach outlet
canada goose uk
canada goose outlet
timberland boots outlet
coach factorty outlet
oakley sunglasses
pandora outlet
hermes handbags
kate spade outlet
christian louboutin outlet
coach factory outlet
hermens bags
asics shoes
coach outlet
red bottoms
adidas shoes
uggs outlet
adidas shoes
canada goose jackets
polo ralph lauren outlet
canada goose outlet
coach outlet
cat boots
canada goose outlet
michael kors outlet online
longchamp handbags
yeezy 350 boost
air max 2018
hermes birkin
nike outlet store
coach canada
adidas yeezy
moncler
coach outlet
michael kors outlet
adidas nmd
michael kors outlet clearance
ugg boots canada
salvatore ferragamo
ferragamo shoes
cheap nfl jerseys
mulberry outlet
yeezy boost
coach factory outlet
coach factory outlet
ralph lauren
ralph lauren uk
birkenstock
supreme clothing
cheap ray bans
ugg boots on sale
moncler jackets
ultra boost
ralph lauren sale clearance
longchamp handbags
ugg outlet
coach outlet
air max 97
cheap ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
cheap mlb jerseys
ralph lauren outlet
pandora jewelry outlet
polo outlet
coach factory outlet
moncler jackets
tory burch outlet
canada goose outlet
coach outlet store
adidas nmd
ugg boots
birkenstock shoes
fitflops
yeezy boost
christian louboutin outlet
canada goose jackets
philipp plein outlet
cheap ray ban sunglasses
coach outlet
longchamp outlet online
kate spade
canada goose outlet
christian louboutin
polo ralph lauren
red bottom shoes
moncler outlet
coach outlet
cheap nike air max
pandora charms sale
ugg boots
prada outlet
coach outlet
nmd shoes
canada goose uk
coach outlet
valentino shoes
cheap jordans free shipping
birkenstock sandals
coach factory outlet
yeezy boost
michael kors outlet
fitflops
pandora charms
ugg australia
coach outlet
canada goose uk
louboutin shoes
coach factory outlet
nfl jerseys wholesale
ralph lauren
uggs
moncler jackets
coach outlet store
cheap mlb jerseys
michael kors handbags
air jordans
adidas campus
canada goose
columbia sportswear
180302yueqin
kakakaoo
 
Příspěvky: 149


Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron